Pożywne jedzenie jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Dzięki pokarmom bogatym w odpowiednie składniki można zacząć swój dzień od dostarczenia odpowiedniej ilości energii, dzięki której będziemy zmotywowani do podjęcia wysiłku zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wiele osób jako zastępstwo dla masła i margaryny stosuje jako podstawowe smarowidło chleba np. dżem. Wiele cennych wartości odżywczych ma też krem orzechowy.

Zawartość kremów orzechowych

Analizę struktury kremów orzechowych należy zacząć od wymienienia wszystkich składników. Standardowy krem orzechowy ma takie składniki, jak: kakao i mleko w proszku odtłuszczone, laktoza, serwatka w proszku, cukier oraz olej. Warto nadmienić obecność emulgatora – lecytyny sojowej oraz aromatu waniliny. Oczywiście w skład kremu wchodzą też orzechy – najczęściej laskowe. Równie często do produkcji kremów używa się orzechów ziemnych, nerkowców, czy migdałów. Istotne jest, aby przed zakupem czytać etykiety konkretnych produktów, którymi jesteśmy zainteresowani.

Na co zwrócić uwagę?

Warto przede wszystkim zwracać uwagę na dokładny skład kupowanego asortymentu. Najważniejsze jest zweryfikowanie ilości orzechów – tego, co powinno najbardziej nas interesować. Im większa jest ich ilość, tym krem orzechowy będzie mieć intensywniejszy smak. Krem orzechowy jak każda słodkość jest bogaty w tłuszcze trans. Dzieje się tak za sprawą oleju mającego zasadniczy wpływ na jakość spożywanego produktu, a także wartości sprzyjające zdrowemu odżywianiu. Najczęściej stosowany jest olej słonecznikowy lub palmowy. Ten drugi zawiera więcej szkodliwych tłuszczów, dlatego warto dokładnie czytać etykiety, jeśli zależy nam na produkcie o wysokiej jakości. Cukier to też niezwykle istotny składnik. Najpopularniejszy jest cukier trzcinowy. Ten element znacząco oddziałuje na smak kremu orzechowego, który ze względu na obecność orzechów jest zazwyczaj słony. Sama obecność soli to także kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Należy wybierać produkty o mniejszej ilości, aby zapobiec ryzyku nadciśnień tętniczych i innych nieprzyjemnych chorób. Te wszystkie kwestie wpływają zarówno na jakość kremu orzechowego pod względem kaloryczności, zdrowia, jak i smaku. Trzeba wypróbować jak największą liczbę produktów, aby rozeznać się, który z kremów jest najlepszy. Inną sprawą jest cena. Wysokiej jakości krem orzechowy jest zazwyczaj drogi. Można też pokusić się o przyrządzenie przysmaku własnoręcznie. Jest to znacznie bardziej oszczędne rozwiązanie, ale wiąże się z koniecznością przedsięwzięcia sporej ilości czasu, włączając to w bogate zakupy.